Powrót do poprzedniej strony

Historia szkolnictwa w nasiedlu

Szkoła w Nasiedlu została założona w 1750 r. przez hrabiego Jacka Sedlnickiego przy współudziale księdza Wacława Kladivo. Była to szkoła przykościelna - parafialna. W szkole uczono: religii, czytania, pisania, o rachunki mało dbano Dopiero w 1801r. stan szkolnictwa się poprawił. Rozszerzono szkołę na wszystkie wsie parafii: w Wódce założono szkołę w 1756 r., w Turkowie z Jakubowicami i Uciechowicami w 1795 r., w Niekazanicach z Kałdunami oraz w Gródczanach z Jabłonką w 1795 r., w Ludmierzycach w 1798 r. Szkoła w Nasiedlu mieściła się przy plebani, gdzie obecnie znajduje się parking główny. Budynek starej szkoły przebudowano w 1820 r., potem w 1838 r. W szkole tej mieściły się trzy klasy, mieszkanie dla lektora oraz pokój na piętrze dla adiunkta. Kolejny raz przebudowano szkołę w 1876 r. Do 1838 r. w szkole pracował tylko jeden nauczyciel, potem zatrudniono drugiego, a w 1888r. trzeciego nauczyciela. Przy szkole były grunty szkolne o areale 8,55 ha, z tego 2,5 ha wykorzystywali nauczyciele, a pozostałe 6 ha ziemi było wydzierżawione. Z opłat za dzierżawę opłacono nauczycieli. Nadzór nad szkołą mieli duchowni miejscowej parafii - aż do 1874 r. Przed wojną klasy były łączone, pierwsza z drugą, III z IV tą i bardzo liczne. W jednej klasie uczyło się ok. 64 uczniów, a łącznie do szkoły uczęszczało około 200 dzieci z Nasiedla i Nowego Dworu. Szkoła podstawowa była 4 klasowa. Po klasie IV nauczyciele wysyłali dobrych uczniów do gimnazjum do Kietrza, gdzie nauka trwała 6 lat. Gimnazjum kończyli mając 18 lat. Uczniowie za dobrą naukę byli nagradzani i otrzymywali dyplomy. W szkole przedwojennej były tzw. ferie żniwne, (wakacje) trwały 4 tygodnie, potem były 2 tygodniowe wykopki, a następnie 2 tygodniowe ferie wielkanocne. Każdy musiał chodzić do szkoły podstawowej, dziennie było po 5-6 lekcji, a przerwy między lekcjami trwały 10 minut.

Po drugiej wojnie światowej od 1952 r. w sali lekcyjnej na parterze, odbywały się nabożeństwa kościelne, ponieważ kościół był zniszczony i trwały w nim prace remontowe. Zajęcia lekcyjne odbywały się na piętrze, jednak tylko przez rok. Szkołę przeniesiono do pałacu, gdzie funkcjonowała do 1957 r. Zajęcia lekcyjne odbywały się również w budynku obecnego Ośrodka Zdrowia.

W 1957 r., oddano do użytku nową szkołę. W szkole tej mieściły się cztery sale lekcyjne, pokój nauczycielski, sekretariat, a na I piętrze mieszkał kierownik szkoły. W 1987 r. do szkoły dobudowano łącznik, w którym znajdują się trzy klasy lekcyjne, a w 1993r wybudowano salę gimnastyczną z szatniami i zapleczem sanitarnym oraz dodatkowo dwie klasy lekcyjne na piętrze, gdzie obecnie mieści się pracownia komputerowa i pracownia polonistyczna.

Dawni nauczyciele


1760-1820 r. Menzel Antoni, muzyk pochodzący z Czech.
1820-1869 r. - Schneider Jan, po 61 latach pracy w szkole odszedł na emeryturę, zmarł w 1882 r. Dożywszy 93 lat.
1869-1883 r. Schneider Juliusz,
1883-1899 r. - Sasowsky Karol,
od 1899 r. - Sage Józef.

Nadzór nad szkołą:


do 1874 r. - mieli miejscowi duchowni,
1874-1883 r. królewski inspektor szkolny na powiat,
1883-1891 r. - proboszcz Kiner,
od 1891 r. znowu królewski inspektor szkolny na powiat. Brak kolejnych danych.

Po drugiej wojnie światowej w Nasiedlu uczyli:

Wanda Przybyła, Anna Makowska, Stanisław Czepierga, Zofia Linchard, Irena Podolska, Kazimierz Krzywy, Alicja Frycz.

Dyrektorzy szkoły


1957-1986 r. - mgr Florian Paniczyk.
1986-1996 r. mgr Stanisław Chrupajło
1996–1999 r. - Józef Wickiewicz.
od 1999 r. do chwili obecnej inż. Danuta Szwiec.

Współczesna szkoła

Szkołę Podstawową do 2006 r. ukończyło 1100 absolwentów. Z tej liczby ponad 100 osób ukończyło studia wyższe, a prawie 400 osób szkołę średnią. Obecnie szkoła podstawowa w Nasiedlu nosi nazwę Zespół Szkolno-Przedszkolny, gdyż łączy w jednym budynku zarówno 6 oddziałową szkołę podstawową, oddział klasy ,,0" dla dzieci sześcioletnich oraz jedno oddziałowe przedszkole dla dzieci młodszych. W chwili obecnej łącznie przebywa tu 99 dzieci, z tego 18 dzieci to przedszkolacy, 15 uczniowie klasy ,,0" i 66 uczniów w klasach I-VI.

Do Zespołu w Nasiedlu uczęszczają dzieci z miejscowości Nasiedle, Chróścielów, Ludmierzyce, Gniewkowice i Nowy Dwór, są one dowożone przez rodziców lub autobusem szkolnym. Szkoła posiada dobrze wyposażone klasy lekcyjne, pracownię komputerową, bibliotekę z czytelnią, świetlicę szkolną, która równocześnie pełni rolę stołówki, gdzie wszystkie chętne dzieci mogą zjeść posiłki przygotowywane w kuchni szkolnej. Uczniowie mają zajęcia sportowe na sali gimnastycznej oraz na boiskach do gier zespołowych, które znajdują się przy szkole. Najmłodsi chętnie bawią się w jasnych i kolorowych salach przedszkola oraz na placu zabaw. Lekcje prowadzone są od poniedziałku do piątku. Codziennie uczniowie mają od 5 do 7 godzin lekcyjnych oddzielonych 10 minutowymi przerwami oraz 2 przerwy długie 20 minutowe przeznaczone na zjedzenie posiłków w stołówce szkolnej. Zajęcia w szkole prowadzone są w dwóch etapach. Etap I to nauczanie od kl. I do kl. III, tzw. Kształcenie zintegrowane, gdzie każda klasa ma swojego nauczyciela-wychowawcę, który prowadzi wszystkie zajęcia ze swoimi uczniami przez trzy kolejne lata.

Etap II to nauczanie w klasach IV-VI systemem klasowo-lekcyjnym, który polega na tym, że uczniowie mają lekcje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów w klasopracowniach, natomiast wychowawcę mają jednego na okres trzech lat. Taki sposób prowadzenia zajęć w szkole umożliwia uczniom doskonałą adaptację do warunków szkolnych i zapewnia im właściwy rozwój dostosowany do wieku dzieci. Uczniowie mają w szkole nie tylko dostęp do wiedzy, ale również możliwość rozwijania swoich zainteresowań i doskonalenia talentów. W szkole działa kółko teatralno-muzyczne ,,Wesoła Gromada", do którego należą dzieci już od najmłodszych lat. Zespół przygotowuje występy na różne okazje np.: Jasełka bożonarodzeniowe, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Święta państwowe i uroczystości szkolne (Dzień Patrona Szkoły).

Uczniowie działają również w Uczniowskim Klubie Sportowym i osiągają dobre wyniki w międzyszkolnym współzawodnictwie sportowym na szczeblu gminy i powiatu, szczególnie w tenisie stołowym, ale również w grach zespołowych i LA.

Duże możliwości rozwoju i pogłębiania wiedzy o współczesnej Europie daje uczniom praca w Szkolnym Klubie Europejskim, który organizuje na terenie szkoły wiele ciekawych imprez, do udziału w których zapraszani są wszyscy uczniowie i ich rodzice. Obecnie Szkolny Klub Europejski we współpracy z dyrektorem szkoły i nauczycielami realizuje projekt współpracy polsko-czeskiej ,,Pierwsze kroki ku przyjaźni czyli polsko czeskie zmagania sportowe Nasiedle Štěpánkovice." w ramach Mikroprojektów Euroregionu Silesia INTERREG IIIA, który daje uczniom możliwość bliskiego poznania kultury sąsiada oraz wpływa na zacieśnienie wzajemnych kontaktów i zawiązanie przyjaźni pomiędzy dwiema szkołami po obu stronach granicy.

Nasza szkoła to nie tylko centrum edukacyjne na wsi ale również prężne centrum kulturalne, które integruje społeczność wiejską na licznych imprezach środowiskowych, organizowanych w szkole lub w Wiejskim Domu Kultury. Do tradycji szkoły weszły imprezy organizowane corocznie są to: Festyn rodzinny, zabawa karnawałowa i andrzejkowa oraz kiermasze świąteczne.

Na każdą z tych imprez nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami, przygotowują ciekawy program artystyczny oraz szereg gier i konkursów, które zachęcają do wspólnej zabawy i aktywnego spędzania wolnego czasu.

W chwili obecnej w Zespole pracuje 14 nauczycieli. Z tej liczby 13 posiada wykształcenie wyższe, a 5 nauczycieli ma kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów. Jednakże aby szkoła mogła osiągać dobre wyniki tak jak do tej pory, wszyscy nauczyciele stale się doskonalą i podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom współczesnego świata, dobrze edukować i wychowywać naszą młodzież.